Technika porównywania parami pozwala wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Jest to także dobre narzędzie do porównywania „jabłek z pomarańczami” -gdy trzeba zdecydować, którą z trzech zupełnie różnych opcji wybrać. Na przykład: inwestować w marketing, inwestować w system informatyczny czy zakupić nowe maszyny? Tego typu decyzje są zwykle znacznie trudniejsze niż porównanie przykładowo trzech różnych SYSte~ mów informatycznych pod katem wybranych kryteriów.
Technika porównywania parami pozwala wybrać rozwiązanie, które jest najkorzystniejsze.
Oto kolejne kroki techniki porównywania parami.
- Sporządzenie listy rozwiązań, które będą porównywane. Przypisanie każdemu rozwiązaniu litery (A, B, C itd.).
- Przygotowanie odpowiedniej tabeli (zob. dalej przykład) i wpisanie do niej nazw i literowych oznaczeń poszczególnych rozwiązań (W nagłówkach Wierszy i kolumn). Należy pamiętać, że komórki krzyżujące się zostają zablokowane nie porównujemy pomysłu z nim samym.
- Dokonanie porównań W ramach komórek niezablokowanych porównanie propozycji wskazanej W nagłówku Wiersza z odpowiednia propozycją wskazaną W nagłówku kolumny. Wybranie dla każdej pary lepszego z dwóch rozwiązań. Wpisanie litery przypisanej wybranemu rozwiązaniu W odpowiednią komórkę tabeli.