Ćwiczenie wieczorne dwudziestego pierwszego dnia kursu „Uważne relacje”

Uważny spacer

Ćwiczenie: uważny ruch // wolny, świadomy spacer

Zapraszam do spaceru!
Zapraszam Cię do spokojnego, wolnego spaceru. Celem tego ćwiczenia jest nauka, jakkolwiek paradoksalnie to brzmi, w pełni świadomego chodzenia. Poszerzanie uwagi na proste, codzienne czynności jaką przecież jest chodzenie. Ćwiczenie to buduje też świadomość ciała i wrażeń jakie z niego płyną.
Jeśli możesz zdejmij obuwie i skarpety, aby bosymi stopami w pełni poczuć podłoże. Zanim zaczniesz iść zatrzymaj się na chwilę, stań z wyprostowanym kręgosłupem, rozluźnij barki, dłonie możesz spleść na wysokości splotu słonecznego. Trzymanie splecionych dłoni pomaga uspokoić się i skoncentrować. Ale możesz też ręce luźno zwiesić wzdłuż ciała. Głowę trzymaj prosto, ani jej nie zadzieraj, ani też nie zwieszaj. Znajdź wygodne położenie szyi i głowy. Oczy możesz pozostawić otwarte, wówczas zachowaj rozluźniony, niewpatrujący się w nic konkretnego wzrok. Możesz też oczy zamknąć, zrobisz tylko kilka kroków, ale mimo to zadbaj, abyś nie wpadł na żadną przeszkodę. Stojąc, zanim wykonasz pierwszy krok, zrób szybki przegląd ciała sprawdzając czy nie napinasz niepotrzebnie jakichś mięśni. Jeśli znajdziesz jakieś niepotrzebnie napięte mięśnie, po prostu je rozluźnij.
Skieruj teraz uwagę na oddech. Zauważ jak powietrze wypełnia Twoje płuca, a potem z nich wychodzi. Przy kolejnym wydechu zrób mały kroczek do przodu, zaczynając od prawej stopy. Przesuń delikatnie stopę do przodu, cały czas kierując uwagę na doznania jakie pojawiają się w stopach, czując ciężar ciała, fakturę powierzchni po której idziesz. Niech Twój krok trwa tyle ile trwa wydech. Kiedy skończy się wydech weź wdech i na chwilę trwającą tak długo jak wdech zatrzymaj się w pół kroku.
Z kolejnym wydechem przesuń do przodu drugą stopę kierując całą swoją uwagę do lewej stopy. Zatrzymaj się na wdech, po czym z kolejnym wydechem przesuń drugą stopę do przodu.
Idź w ten sposób pięć minut. Zamiast liczenia czasu możesz też po prostu przejść kilkanaście kroków. Na koniec delikatnie zatrzymaj się i jeszcze raz zrób przegląd ciała: jakie wrażenia odbierasz w tej chwili?
Zapraszam do spaceru!
ZOBACZ WSZYSTKIE Dodaj notatkę
TY
Dodaj swój komentarz
 

Mojekursy.com