Pięć umysłów podczas jedzenia

Jak przekształcić jedzenie w praktykę rozwojową? Wykład i krótki film.

 Szukaj i zachowaj pięć umysłów jedzenia

1. Umysł uważny. Przyglądaj się, smakuj, podziwiaj kolory, dźwięki, kształty, zapachy, fakturę jedzenia.

 

2. Zachowaj umysł dziecka. Najlepszym sposobem zachowania umysłu dziecka jest utrzymywanie otwartego umysłu, jak się mówi w Zen „umysł początkującego”. Dzięki temu jedzenie dostarczy nam zawsze nowych i ciekawych wrażeń. Aby zachować otwarty i ciekawy wszystkiego umysł pomocne mogą być proste sztuczki. Obserwuj kolory i kształty potraw. Badaj ich temperaturę i fakturę, a nawet dźwięk, jaki wydają podczas jedzenia. Eksperymentuj z wielkością porcji. Sposobem łączenia smaków i potraw. Nie nadużywaj alkoholu, nie zakłócaj wrażeń zawirowaniem w głowie.

 

3. Umysł wdzięczności. Jedzenie, które masz na talerzu, przed sobą, jest luksusem w naszym świecie, gdzie wiele osób żyje za kilka centów dziennie, a szklanka czystej, pitnej wody nie jest oczywista. Wiele osób dołożyło starań, abyś mógł/mogła jeść: rolnik, kucharz, kelner, przewoźnicy. Setki osób włożyły swój wysiłek, abyś tym miał/miała co jeść.

 

4. Umysł przodków. Jedzenie jest swoistym kanałem z wszystkimi naszymi przodkami, rodzicami, ale też ich rodzicami i rodzicami ich rodziców. Do samego początku ludzkości. To dzięki temu, że nas karmili całe nasze życie jesteśmy tym kim jesteśmy, tu gdzie jesteśmy. Jedzenie może być oddaniem hołdu tym wszystkim osobom, które dały nam niezliczoną ilość [posiłków, przez wiele dni, tygodni, miesięcy i lat.

 

5. Umysł wszechogarniający. Można też nazwać „Bez jaźniowy”. Jedzenie jest najbardziej gruntowną wymianą energetyczną z całym światem. Słońce napełniło energią rośliny, a też one oddają nam tę energię. Jedząc uczestniczymy w wielkim, trwającym od miliardów lat spektaklu wymiany energii.


Przesłuchaj godzinny wykład na ten temat.


Technicznie rzecz biorąc jak jeść, aby posiłki nas rozwijały?

Jedz nieco wolniej
Jedz nieco wolniej. Prostym zabiegiem, aby jeść nieco wolniej i uważniej jest po prostu odkładanie sztućców pomiędzy kęsami. Tylko tyle. Dokładniej przeżuwaj kęsy. Nabieraj nową porcję tylko jeśli całkiem połkniesz to co masz w ustach.

Jedz nieco mniej
Jedz mniej. Rzadko kiedy jedząc czujemy prawdziwy głód i kierujemy się rzeczywistymi potrzebami. Po prostu nie czujemy głodu i nasycenia w pełni. W trakcie jedzenia można co pewien czas sprawdzać jak duży głód czujemy, czy już jesteśmy syci. Tyle wystarczy, aby jeść mniej, ale nie być głodnym. Jeść w sam raz.

Rób mikroprzerwy
Mikroprzerwy. Pozostań w kontakcie z wrażeniami z ciała. Obserwuj swój głód, ale też pojawiające się poczucie sytości. Rób krótkie przerwy w trakcie jedzenia, aby sprawdzić, jakie sygnały wysyła Twoje ciało. Delikatnie zwróć uwagę na oddech.

Jedz w milczeniu
Zjedz posiłek w milczeniu. Tylko jedz. Nie czytaj w trakcie jedzenia, nie śledź powiadomień na telefonie. Postaraj się dojść do pięciu minut milczącego jedzenia. Możesz zjeść posiłek sam.

Twórz mniej śmieci
Produkuj jak najmniejszą ilość odpadków. Na świecie marnuje się niewiarygodne ilości jedzenia, a nasze kosze na śmieci pełne są wielkich i kolorowych opakowań. Oszczędzaj wodę, nie kupuj zbyt wiele, szanuj jedzenie, ograniczaj swój ślad ekologiczny. Na przykład jabłka kupione na straganie, niezapakowane w torebkę, są nie tylko dobre, ale też produkują mniej niekoniecznych śmieci.

Lekko się pokłoń
Lekko pokłoń się posiłkowi. Niezależnie od tego czy sam przygotowałeś potrawę czy też zamówiłeś posiłek w restauracji możesz zjeść to, co masz na talerzu tylko dzięki pracy niezliczonej rzeszy ludzi. Na twoim talerzu jest praca ziemi, która wydała plony, praca deszczu, który odżywiał rośliny, praca rolnika, dostawcy, kucharza – słowem dziesiątków ludzi. Prawdę mówiąc Twój posiłek powstał tylko dzięki temu, że czternaście miliardów lat temu zdarzył się wielki wybuch. Jest, za co być wdzięcznym. Lekki pokłon, choćby lekkie skinienie głowy, niewidoczne dla innych, może być wyrazem Twojej wdzięczności. Bądź wdzięczny.

ZOBACZ WSZYSTKIE Dodaj notatkę
TY
Dodaj swój komentarz
 

Mojekursy.com